Jak vybrat šampon?

Jaký šampon je vhodný pro váš typ vlasů?

Jaký šampon na vlasy vám zaručí zdravou hřívu loken? Vybrat ten správný může být někdy pořádný oříšek. Šampony vybíráme nejen v závislosti na problému, kterého se chceme zbavit, ale také podle pohlaví, nebo typu vlasů (barvené, lámavé, řídké). Který šampon si vyberete vy?

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 minut

Jaký šampon je vhodný pro váš typ vlasů?

Jaký šampon na mastné vlasy?

Šampon na mastné vlasy je určen pro muže a ženy, kterým se mastí vlasy častěji, než je obvyklé.

  • Nevysušuje vlasy, přesto zbavuje nežádoucího mazu
  • Léčí i pokožku hlavy
  • Zaměřen na specifický problém

Jemné

Šampon na jemné vlasy dodává vlasům bez života objem, lesk, sílu a zářivost.

  • Čistí a hydratuje vlasy i pokožku hlavy
  • Dodává pocit bohatých vlasů
  • Různá konzistence

Kudrnaté a vlnité

Šampon na kudrnaté a vlnité vlasy se zaměřuje na specifické problémy tohoto typu vlasů.

  • Zkrotí každý vlas
  • Dodává vlasům lehkost
  • Snadné rozčesávání

Poškozené

Šampon na poškozené vlasy dodává vaší hřívě novou energii, sílu a hlavně výživu. Zbaví vás například roztřepených konečků a lámání vlasů.

  • Vyživující účinek
  • Zabraňuje lámání vlasů a třepení konečků
  • Pro lesk a sílu vlasů

Suché

Šampon na suché vlasy hydratuje a dodává vitalitu

  • Hydratuje
  • Dodává vitalitu

Podle vlasových odborníků bychom měli střídat minimálně dva až tři šampony pro zdravou hřívu vlasů. Vždy používejte jeden šampon na specifický problém a druhý na běžné použití. Případně můžete používat třetí na vyživení vlasů.

Podle čeho vybírat

Barva vlasů

Svou neopomenutelnou roli rovněž hraje i barva vlasů. Správný šampon vám dokáže světlou barvu ještě více zesvětlit, tmavé naopak dodá na intenzitě.

  • Šampon na blond vlasy - šampon dokáže vaše blond vlasy přirozeně ještě více zesvětlit
  • Šampon na hnědé vlasy - tmavé barvě dodává sytost a zářivost
  • Šampon na melírované vlasy - melírované vlasy bývají vysušené a také mnohdy melír časem získává jiný odstín, než měl původně, proto je dobré aspoň dvakrát až třikrát měsíčně sáhnout po speciálním šamponu
  • Šampon na zrzavé vlasy - světle oranžový až rudý odstín bude intenzivní, plný a přitom přirozený
  • Tónovací šampon - šampon pečuje o namáhané vlasy a zároveň zintenzivňuje vaši barvu.
  • Fialový šampon - na melírované, nebo na šedivé vlasy, ruší nechtěné žluté tóny.

Jaký šampon na váš specifický problém?

Šampony nemusíte vybírat jenom podle typu vlasů, ale také dle potíží, které s vlasy máte:

Ne a ne se zbavit bílého poprašku na ramenou? V našem článku Jak se zbavit lupů vám poradíme nejúčinnější metody, jak se osvobodit od věčného boje s černým tričkem.

Konzistence produktu

Šampony se dnes nevyrábějí už jen v tekuté nebo krémové konzistenci, ale také například jako tuhý nebo suchý šampon.

Klasické šampony

Klasické šampony mají krémovou nebo tekutou konzistenci. Nanáší se na mokré vlasy a po aplikaci a promnutí vlasů a pokožky hlavy se opláchnou vodou. Odborníci doporučují umývat si klasickým šamponem hlavu hned dvakrát.

Tuhé šampony

Tuhý šampon vypadá jako klasické tuhé mýdlo, je voňavý a pěnivý. Nejčastěji mívá čistě přírodní složení s bylinnými výtažky, a proto nezatěžují pokožku hlavy ani vlasy. Suché šampony

Suchý šampon má práškovou konzistenci a aplikuje se ke kořínkům vlasů. Oceníte ho především tehdy, nemáte-li čas na mytí vlasů, ale již cítíte, že se mastí. Suchý šampon v žádném případě nemůže nahradit klasický nebo tuhý šampon. Kadeřníci se navíc shodují v tom, že suché šampony vlasy a pokožku hlavy zbytečně zatěžují.

Po každém mytí hlavy bychom měli použít také vhodný kondicionér, který každý vlas krásně zacelí, a ten je pak méně náchylnější k poškození a zároveň je ochráněn před vnějšími vlivy.

Složení

Při výběru šamponu se zaměřte i na jeho složení - některé látky jsou pro naši pokožku hlavy i vlasy vyloženě škodlivé. Vždy vybírejte nejenom dle certifikací, které jsou na šamponu uvedeny, ale také co nejpřírodnější složení. Nejškodlivější jsou zejména parabeny, tedy konzervační látky, ale také ftaláty a sulfáty.

Parabeny

Působí antibakteriálně, ale vstřebávají se do lidského organismu a škodí nám. Značí se velkým písmenem E a za ním následuje trojčíslí, například E126. Chcete-li se jim vyvarovat, vybírejte mezi šampony bez parabenů a silikonů.

Sulfáty

Právě díky sulfátům šampony nádherně pění. Tím získáváme dojem, že šampon funguje, jak má. Ve skutečnosti to ale nemusí být vůbec pravda. Při jejich dlouhodobém používání nám narušují ochranou bariéru pokožky. To následně způsobuje nejrůznější svědivé vyrážky. Mezi nejčastěji používané sulfáty patří například Sodium Lauryl Sulfate nebo Sodium Laureth Sulfate. Šampony bez sulfátů jsou tak bezesporu šetrnější k pokožce i vlasům.

Ftaláty

Patří k těm nejnebezpečnějším látkám, které šampony obsahují. V krajních případech mohou poškodit srdce, játra, plíce nebo ledviny. Také způsobují mužskou neplodnost a zvyšují riziko vrozené vady plodu. Jakmile uvidíte na etiketě šamponu DBP nebo DEP či DEHP, vyhněte se mu. Navíc jsou tyto látky v Evropské unii zakázány.

Další nežádoucí látky

Vyhýbejte se šamponům, na jejichž etiketě najdete BHT (butylhydroxytoluen), formaldehydové uvolňovače jako DMDM hydantoin a diazolidinyl urea, sloučeniny založené na bázi ethanolaminu MEA, DEA, TEA či EDTA. Nežádoucí jsou taktéž látky limonen, geraniol, butylphenyl methylpropional, linalool, citronellol, amyl cinnamal nebo UV filtry ethylhexyl a metoxycinamát.

Bio a přírodní

Bio šampon musí mít vždy 100% přírodní složení a na obalu byste měli najít certifikát, dokládající organický původ a výrobu. Přírodní šampon oproti tomu musí obsahovat minimálně 70 % přírodních složek. V nabídce jsou také veganské šampony bez živočišných přísad, pouze rostlinného původu a samozřejmě netestované na zvířatech.

Kopřivový šampon

Kopřivový šampon je vhodný na jakýkoliv typ vlasů, skvělé účinky má ale na mastící vlasy a snižuje výskyt lupů. Vlasy jsou po něm jemné a hebké, účinně je čistí a zabraňuje do jisté míry jejich vypadávání. Všechny tyto blahodárné účinky navíc zvládá bez chemických složek.

Kofein

Kofeinový šampon podporuje růst vlasů a posiluje je aktivací přísunu energie k vlasovým kořínkům. U žen tak posiluje růst a u mužů pomáhá snižovat vypadávání vlasů.

Pečujte o své vlasy a bohatě se vám odmění.

Určení

Základní dělení šamponů pro muže a ženy odpovídá nejčastějším potřebám daného pohlaví. Šampon pro ženy se zaměřuje zejména na ochranu vlasů při fénování, lakování a dalším stylingu. Šampony pro muže zase zpravidla řeší problém s řídnutím vlasů nebo lupy. Dále najdete na trhu také unisex šampony, které poslouží každému.

Správná péče o vlasy

Chcete mít vlasy zdravé, zářivé a husté? Pak je dobré o ně správně a pravidelně pečovat:

  • Pravidelně dodávejte svým vlasům vitaminy A, B a E a minerály jako zinek, který podporuje růst vlasů. Jezte proto dostatek ořechů, luštěnin, špenátu a také mléčných výrobků.
  • Dopřejte si masáž hlavy, a to nejlépe jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní. Můžete se vydat do masážního studia anebo si proveďte masáž pokožky hlavy sami, například vyživujícím jojobovým, olivovým nebo kokosovým olejem.
  • Připravte si domácí kopřivový odvar a jednou za čtrnáct dní si jím vlasy propláchněte. Vezměte si hrst sušené nebo čerstvé kopřivy dvoudomé, nasekejte ji a zalijte litrem vroucí vody. Nechte dvacet minut louhovat, pak sceďte a odvarem si rovnou propláchněte vlasy.
  • Jednou za měsíc také vyzkoušejte zábal na vlasy. Smíchejte šest lžic olivového oleje s jedním žloutkem a lžičkou kvalitního medu. Směs promíchejte a naneste si ji na vlasy. Ty následně zabalte do ručníku a nechte působit aspoň třicet minut. Pak si umyjte vlasy tak, jak jste zvyklí.
  • Konečky bychom měli pravidelně stříhat a to nejlépe jednou za dva měsíce.
  • Také byste se měli vyvarovat častému nošení culíků, neboť takový účes dokáže vlasy polámat.

Příslušenství

Dětské šampony

Hřebeny a kartáče na vlasy

Vlasová regenerace

Barvy na vlasy

Kondicionéry a balzámy vlasů

Ochrana vlasů proti slunci

Přípravky proti vypadávání vlasů

Přípravky proti lupům

Natáčky do vlasů

Nejčastější otázky

K čemu slouží konopný šampon?

Konopný šampon pomáhá lépe prokrvovat pokožku a stimulovat růst vlasů. Kromě toho také hluboce vyživuje. Šampon je vhodný pro všechny typy vlasů.

Jsem alergik. Mohu používat klasický šampon na vlasy?

Především důkladně prozkoumejte složení šamponu a vyhněte se všem škodlivým látkám, které jsme uvedli výše v sekci Složení. Doporučujeme však pořizovat si jen takové šampony, které jsou složeny alespoň z 90 % z ingrediencí přírodního původu.

Chystám se k moři. Existuje speciální šampon, který chrání vlasy před sluncem?

Samozřejmě takový šampon na českém trhu najdete. Šampon pro sluncem namáhané vlasy hydratuje, zjemňuje a zbavuje vlasy a vlasovou pokožku zbytků soli, chlóru a písku. Zároveň dodá vlasům všechny potřebné vitamíny a minerály.


Užitečné články

Jak se zbavit lupů Nejlepší parfémy pro muže TOP parfémy pro ženy Jak pečovat o vousy

Nejlepší šampony na vlasy Nejlepší masky na vlasy Nejlepší přípravky proti vypadávání vlasů